Artikeln publicerades 12 februari 2025
Föreläsning 18/2: 1800-talets sommarnöjen
Det har blivit dags för del två i Vaxholms stads föreläsningsserie om Vaxholms kulturmiljöer. Den här gången handlar om 1800-talets sommarnöjesbebyggelse i Vaxholm. Välkommen till hembygdsgården 18 februari.

Detta andra tillfälle i kunskapsserien bjuder på en föreläsning om Stora Ekholmen. Gunnar Haglund från Stora Ekholmen Kultur AB kommer att berätta om arbetet med att återställa Stora Ekholmen till det sommarparadis det en gång var.
Du kommer bland annat få veta mer om:
- Byggnadernas spännande arkitektur och användning genom tiderna.
- Hur Stora Ekholmen förvaltas som en del av Vaxholms kulturarv.
När var hur
När: tisdag 18 februari, klockan 18.30–20.00.
Var: Hembygdsgården, Trädgårdsgatan 19.
Hur: Ingen anmälan krävs. Fika serveras till självkostnadspris från klockan 18.00.
En kunskapsserie i fem delar
Under våren bjuder Vaxholms stad in allmänheten till en kunskapshöjande föreläsningsserie med avstamp i Vaxholms stads kulturmiljöprogram. Vid fem tillfällen, som utgår från olika teman, delar experter och entusiaster kunskap om vårt kulturhistoriska arv och samtalar om hur vi på ett hållbart sätt kan förvalta och bevara vår kulturmiljö för framtiden.
I januari hölls den första kunskapsträffen i form av ett panelsamtal på biblioteket. Under kvällen delade experter sina perspektiv och samtalade om vikten av att bevara och förvalta Vaxholms kulturmiljö på ett hållbart sätt.
Kommande teman under våren
- Det militära Vaxholm
- Medeltida förhållanden och agrarhistoriska strukturer
- Landhöjningen och förhistoria
Datum för kommande kunskapsträffar presenteras inom kort.
Mer information
Läs mer om Vaxholms stads kulturmiljöprogram.
Kulturmiljöprogrammet i tryckt format säljs på biblioteket och i kommunhuset och kostar 120 kronor (endast Swish-betalning).
