Artikeln publicerades 17 november 2025

Mötesplats Vaxholm ska få Vaxholm att växla upp

Mötesplats Vaxholm är en nybildad ekonomisk förening som ska arbeta för att utveckla Vaxholms stadskärna till ett levande, hållbart och attraktivt centrum året runt.

Utgångspunkten är en strategi för centrumutveckling som tagits fram i samverkan mellan Vaxholms stad, invånare och näringsliv. Arbetet har pågått sedan 2022. Till strategin finns också en handlingsplan, som nu stärks och utvecklas genom Mötesplats Vaxholm.

– Mötesplats Vaxholm blir ett nav för samverkan mellan flera intressenter och vi hoppas både på tempo i utvecklingen och att kunna enas om vad som ska göras, säger Vaxholms näringslivsutvecklare Camilla Hagman som kommer att samordna och leda arbetet i Mötesplats Vaxholm.

I styrelsen för föreningen ingår Anders Örnevall, näringslivsberedningen (ordförande), Mikaela Lodén turism- och näringslivsansvarig i Vaxholms stad, Christian Lundblad från Destination Vaxholm och Mikael Shütt från Företagarna Vaxholm. Planen är att även fastighetsägare och föreningar ska vara representerade i styrelsen så småningom.

Tillfrågade ger nulägesbild

Som ett inledande steg har Camilla genomfört ett 50-tal intervjuer med invånare, företagare, politiker och tjänstepersoner. Intervjuerna kommer att redovisas för kommunstyrelsen under november.

Redan nu finns flera konkreta åtgärder som Mötesplats Vaxholm planerar att börja arbeta med;

  • ”Välkommen till Vaxholm” – en digital plats för besökare och boende med praktisk information, information om saker att göra i Vaxholm och olika erbjudanden. Utredning pågår om hur arbetet ska utformas och administreras.
  • Gångstråk genom Vaxholm – minst ett stråk – helst tre stråk under 2026. Utredning pågår om hur det ska kunna genomföras.
  • Fortsatt utveckling av Rådhustorget – och identifiera andra ”hubbar” för aktivitet och rörelse som knyter ihop centrum. Tanken är att utveckla kajen och Rådhustorget till de två stora hubbarna.
  • Bjuda in till två öppna forum per år – för att skapa insikt och förståelse och förankra vad som görs i Mötesplats Vaxholm. Men också ge intressenter och intresserade möjlighet att bidra och påverka utvecklingen.

– Arbetet med Mötesplats Vaxholm kommer att byggas stegvis, säger Camilla Hagman. Syftet med arbetet är tydligt men finansiering för olika insatser behöver säkras och berörda intressenter behöver involveras på olika sätt i planering och genomförande.

Ökad takt i arbetet

Arbetet med centrumutveckling i Vaxholm startade redan 2022 då kommunstyrelsen gav näringslivsberedningen i uppdrag att ta fram en strategi med tillhörande handlingsplan.

– När den ekonomiska föreningen nu är bildad är ambitionen att öka takten i arbetet, säger Camilla. Det tajmar också bra med kajrenoveringen som beräknas vara klar 2027. Förutsättningarna är därmed bättre än någonsin att ge både invånare, näringsliv och besökare ett Vaxholm som vill erbjuda mer till fler.

Gatubild från Hamngatan i Vaxholm.

Kontaktinformation

För frågor om centrumutveckling och Mötesplats Vaxholm kontakta Camilla Hagman, e-post: camilla.hagman@vaxholm.se.