Artikeln publicerades 9 september 2026

Näringslivsfrukost i ny marin miljö

Näringslivsfrukosten ägde rum på Rindö

Ett fyrtiotal personer samlades torsdagen den 3 september till Vaxholms stads näringslivsfrukost hos Solna Marin på Rindö. Morgonen bjöd på aktuell information, nätverkande och en inblick i utvecklingen av området för företag och verksamheter.

Näringslivsfrukosten genomfördes på Solna Marins nya plats på Rindö, där många av deltagarna också var nyfikna på företagets nya tält och verksamheten på området.

Under morgonen presenterades flera aktuella frågor och aktiviteter med koppling till både näringslivet och Vaxholms utveckling. Deltagarna fick bland annat information om satsningen på marintekniska företag och utvecklingen av det tidigare skjutfältet på Rindö till ett verksamhetsområde för företag.

På programmet fanns även information om Äldrefestivalen och Hjärnvågen, Leaderprojekt i Vaxholm, kajprojektet samt Kulturnatten.

Mikaela Lodén, näringslivsansvarig i Vaxholms stad, såg positivt på att näringslivsfrukosten kunde genomföras på plats hos en av de verksamheter som etablerat sig på området:

”Det är väldigt roligt att vi kunde hålla näringslivsfrukosten hos Solna Marin och att de har hunnit etablera sig på sin nya plats på Rindö inför att deras säsong drar igång. I kommunen har vi under en längre tid planerat att utveckla det gamla skjutfältet till
verksamhetsområde för företag, och nu blir det äntligen verklighet.”

Näringslivsfrukosten gav samtidigt, som vid tidigare tillfällen, företagarna möjlighet att mötas, knyta kontakter och ta del av information om flera frågor och aktiviteter som var aktuella i kommunen.